< návrat zpět

Kliky a kování

Jak vybrat správný typ kování?

 1. Druh kování: Rozetové vs. štítové

Kliky ke dveřím můžeme rozdělit do dvou základních skupin dle konstrukce, starším druhem je kování štítové, za moderní variantu považujeme kování rozetové. Výběr konkrétního typu bude záviset na dvou hlavních kritériích: Cena, umístění (designové požadavky).

Obecně bývá levnější kování štítové. Je to dáno jednodušší konstrukcí, klika však zpravidla nedosahuje bytelnosti rozetového kování. Chcete-li ušetřit, vsaďte na kování štítové. Je-li však klika určena na frekventované místo, kde bude denně namáhána, zvažte investici do kvality v podobě kování rozetového.

Druhým faktorem je umístění. Do starších staveb zkrátka historicky patří kování štítové, na chalupy, chaty a podobně tak zkrátka často vůbec nepřichází rozety v úvahu a výběr je od začátku omezen na dveřní kování štítové.

2. Design: Funkčnost, vzhled, materiál

Následně se soustředíme na materiál. Opět hraje roli nejen vzhled, ale i cena. Vybírat můžete i z klik mosazných, nerezových, kovaných, či v designu imitace dřeva. Při výběru si určete, jakou roli pro vás hraje konkrétní materiál, jakou cena a jakou provedení detailů. Optimální volbou bude průnik těchto třech kritérií.

3Pozor na přesné rozměry!

Výběr kliky není vždy jednoduchý ani z hlediska jejích rozměrů. Důležitým údajem bude – u štítového kování – délka rozteče (vzdálenost od středu kliky do středu otáčení vložky). U rozetového kování lze vše přizpůsobit danému typu dveří a rozteč není potřeba řešit.

Dále si překontrolujte tloušťku dveří, mohlo by se stát, že dveře budou pro kliku příliš úzké a opačně, musí být ještě také myšleno na přeměření síly dveří.

4. Provedení kliky (WC, PZ, BB)

Potřebujete kliku, která se dá otevřít jen z jedné strany? Potřebujete kliku na WC s „knoflíkovým“ zámkem? I to jsou důležité faktory, které je potřeba před nákupem promyslet.

Rozlišujeme tři typy zámků: BB set, PZ set a WC set.

Dále pak různá provedení kliky: Klika – klika, či klika – koule / madlo. A roli bude hrát i orientace dveří (pravé / levé).

5. Musí být klika ochránit před zloději?

Rozlišujeme 4 stupně bezpečnosti kování. Jejich volba opět závisí na umístění kliky, případně na tom, co vlastně dveře „chrání“. Dveřní kování nižší bezpečnosti tak použijeme do běžného pokoje v interiéru, vyšší pak na dveře vchodové, či do kolárny, sklepů s cennostmi a podobně.

Kritéria bezpečnosti jsou standardizována a my víme přesně co, která klika splňuje. Dle toho můžete si se svou pojišťovnou nastavit, do jaké výše je ochotna pojistit majetek za danými dveřmi. Nepodceňte proto tento faktor pro bezpečnostní kování.

6. Sladění vzhledu se zbytkem místnosti

Neberte ohled pouze na kliku, ale na místnost jako celek. Slaďte kliky dveří s kliky na oknech, s garnýžemi, ale i s barvou zdí, nábytku, stojanu lampy a podobně.

Design místnosti totiž ve výsledku musí působit sehraně a harmonicky, nikoli rozbitě na množství nesourodých doplňků.

  „Pocit“ z kliky

Někdy nestačí si „strojově“ sepsat požadavky a kliku vybrat podle toho, která Vám nejvíce vyhovuje. Zajděte si kliku osobně k nám vyzkoušet do kamenné prodejny a rozhodněte se také dle vlastního pocitu.