< návrat zpět

Schodiště

Musí se schodiště skrývat v chodbě jako pouhá funkční součást našeho obydlí? V žádném případě. Schodiště může být dominantním prvkem vstupního prostoru. A co víc. Schody mohou kralovat i v centru obývacího pokoje.

Schodiště je nejen důležitou spojnicí mezi podlažími, ale zároveň plní roli estetickou. To, aby schodiště bylo vhodně umístěno a bylo kvalitním, funkčním a bezpečným prvkem interiéru, je nejlépe svěřit do rukou odborníka. Schodiště, a to ať se jedná o schody interiérové či exteriérové, musí být především stabilní, pohodlné a bezpečné. Je potřeba mít na paměti i snadnou dostupnost ze všech přístupových míst. Dále by každé schody měly být dostatečně osvětlené pro pohodlný pohyb po schodišti. Z konstrukčního hlediska by mělo být konstrukčně i materiálově stálé a odolné. A v neposlední řadě by hlavní schody neměly působit rušivým dojmem, ale naopak byly ozdobou a dominantou prostoru.

Do projektu nového domu či mezonetového bytu není problém schodiště zakomponovat. Náročnější volba nastává při rekonstrukci, nástavbě nebo přestavbě. Musíme se přizpůsobit podmínkám stavby a pak se stává, že pro schody zůstane jen stísněný prostor. Nezoufejme. I do prostoru, který nemá ideální šířku ani délku, se dají schody umístit. Jejich šířka ale bude o něco menší a sklon prudší, než vyžaduje pohodlné a bezpečné stoupání.

Parametry nutno respektovat

Šířka schodištního ramene by měla být minimálně 90 centimetrů. Když je menší, vznikají problémy při stěhování nábytku. Sklon schodiště je nejpohodlnější, pohybuje-li se v rozmezí 35-43 stupňů. Pokud jsme nuceni zvolit větší sklon, nedělá problémy chůze směrem vzhůru, ale obezřetní musíme být při sestupu. Při nedostatku prostoru lze navrhnout i točité schodiště. Šířka stupně na ose pak musí být minimálně 24 cm. Máme-li hodně malé děti, musíme nejprve vyřešit bezpečnostní stránku věci.

Schody ze dřeva, nerezu či dokonce schodiště ze skla

Dřevo nabízí moderní a zároveň decentní vzhled schodů. Takové dřevěné schody jsou vhodné do všech typů obytných prostor. Na jejich výrobu a obklad se používají zejména tvrdá dřeva jako je buk, dub, javor a jasan. Od moderních schodišť se vyžaduje jednoduchost, vzdušnost a lehkost. Toho lze dosáhnout využitím skla jako jednoho z výrobních materiálů, nebo lze skleněné schody řešit komplexně tj. v celoskleněném provedení i se schodnicemi. Samozřejmostí u takového schodiště je použití takového skla, které vyniká vysokou pevností a tím i bezpečností. V neposlední řadě je vhodné zmínit nerez, protože i tento materiál je velice populární. Kovová schodiště vynikají svou pevností, ale je nutné vhodně volit jejich použití, protože do prostoru vnáší poněkud industriální vzhled. Výhodným kompromisem pro využití všech materiálů je schodiště kombinované, kdy se nejčastěji kombinuje kov a dřevo, ale i dřevo či kov se sklem.

Schody jsou vyráběny v různých tvarech a typech

Jsou nabízena jak schodiště točitá, segmentová, třmenová, bočnicová, tak i schody atypické, které se řídí přáním zákazníka. Všem typům schodišť nechybí moderní design v podobě atraktivních materiálů, jakými jsou dřevo, nerez či sklo. Díky tomu tak můžete vystoupit ze standardu známých obložených betonových schodišť a zkusit do svého interiéru zakomponovat různé zajímavé typy interiérových schodišť.

Jaké zvolit? Schodiště segmentové, bočnicové, točité, třmenové či atypické?

1.Segmentové schodiště – pohrajte si se schody

Schodiště jako celek je většinou vnímáno jako jednolitý interiérový dílec, který není svým tvarem nijak originální. V případě segmentových schodů je vše úplně jinak. Jak již sám název napovídá, je toto schodiště složeno z jednotlivých dílů neboli segmentů, pomocí kterých je možné schody sestavit přesně podle Vašich přestav a doslova si se schody pohrát. V nabídce naleznete jak schodiště interiérová segmentová, tak i pro venkovní prostory v celokovovém provedení.

2.Bočnicové schody – když si schodiště rozumí se zdí

Interiérové bočnicové schodiště lze charakterizovat přívlastky jako je vzdušnost, lehkost a designovost. Hlavní výhodou je nesporně systém vlastního zabudování. Chcete-li se při výběru nových schodů vyvarovat nosných a těžkopádně působících schodišťových konstrukcí, pak jsou právě bočnicové schody tou správnou volbou. V naší nabídce pak můžete vybírat jak interiérová, tak exteriérová bočnicová schodiště.

3.Točité schodiště – zatočte s malým, ale i velkým prostorem

Točitá schodiště mohou být výborným a žádaným pomocníkem do malého prostoru, ale zároveň také skvělým designovým prvkem pro interiér, kde se šetřit prostorem nemusí. Vše je o volbě jeho rozměrů. Pro točité schody je charakteristický středový sloup, který je dominantou celého schodiště. Pomocí středového sloupu jsou točité schody ukotveny do podlahy. V naší nabídce můžete vybírat jak interiérová točitá schodiště, tak kovové točité schody určené do exteriéru.

4.Třmenové schodiště – elegantní schody

Tento model je charakteristický svým upevněním. Jednotlivé stupně jsou kotveny přímo do zdi, díky čemuž schody působí velmi elegantně a hlavně vzdušně. Pocitu, že se schody skoro až vznášejí v prostoru je dosáhnuto tím, že schodiště a jednotlivé nášlapy jsou pomocí speciálních kotev upevněny přímo do stěny.